Wyjazd „incentive” – Nowy Jork

NewYork
0 Flares 0 Flares ×

Tzw. “incentive” to w Polsce coraz bardziej popularny sposób motywowania, nagradzania i integrowania pracowników. Zazwyczaj wyjazdy zagraniczne stanowią nagrodę za osiągnięte wyniki, natomiast krajowe służą celom szkoleniowym. Z pewnością branża turystyki biznesowej wciąż prężnie się rozwija, powstają wyspecjalizowane agencje oferujące organizację takiego przedsięwzięcia od początku do końca. Co jednak jeśli zadanie spadnie na Ciebie? Świetna wiadomość, zwłaszcza jeśli masz uczestniczyć w tej przygodzie  :-D

Jak się do tego zabrać?IMG_2890

 • Przede wszystkim ustal budżet wyjazdu – najłatwiej określić koszty w podziale na osobę. Oszacuj cenę przelotu w obie strony, noclegów, wydatków na miejscu, ewentualnych wiz i ubezpieczenia.
 • Następnie określ najważniejsze cele wyjazdu i opracuj zarys agendy. Warto połączyć elementy szkoleniowe z turystycznymi. Pamiętaj też o zapewnieniu rozrywki – takie chwile właśnie będą najdłużej wspominane.
 • Zarezerwuj bilety lotnicze i miejsce w hotelu – te pozycje rosną w cenie najszybciej wiec zwłoka w decyzji może wpłynąć na finalne koszty.
 • Dla własnego komfortu warto znaleźć polskojęzycznego przewodnika na miejscu – dzięki temu zapewnisz merytoryczne przygotowanie zwiedzania ale też ułatwisz sobie pracę.
 • Na koniec pomyśl o szczegółach – restauracje w okolicy, park, miejsca na zrobienie zakupów, aktywności na czas wolny…
 • Zaopatrz każdego uczestnika w szczegółowy plan podróży ze wszystkimi adresami, numerami telefonu, a do tego mapa z opisami.

Trafionym wyborem na cel “incentivu” jest wyjazd do Nowego Jorku, który dla mnie okazał się być zupełnie magicznym miastem. Nie trzeba wspominać o jego inspiracjach filmowych, modowych czy artystycznych – każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jednak, że  na Manhattanie spełnimy założenia wyjazdu istotne z punktu widzenia korporacji, jak i indywidualnego uczestnika.

Co warto wiedzieć o przygotowaniu podróży do NY?

Jeżeli ma to być wyjazd na odpowednim poziomie, a zapewne o to właśnie chodzi – koszt za kilkudniowy pobyt wyniesie co najmniej 10 – 13 tys pln na osobę.

Przykładowe punkty zwiedzania:

 • IMG_2788Soho – artystyczna dzielnica
 • Little Italy & China Town – znane sceny filmowe
 • Wall Street – sławny byk
 • Wodna taxi & Statua Wolności – najlepszy widok o zmroku
 • Central Park – odpoczynek w centrum miasta
 • Midtown – 5th Avenue, Grand Central, etc.
 • Meatpacking – krwista historia
 • Museum of Modern Art – dla miłośników sztuki
 • The Empire State Building – najpiękniejszy taras widokowy
 • Times Square – najbardziej rozpoznawalne miejsce
 • Musical na Broadway – bilety można kupić bezpośrednio na broadway.com
 • Zakupy w znanym outlecie – np. Deer Park (dojazd podmiejskim pociągiem)

IMG_2793Do Nowego Jorku linie lotnicze LOT zapewniają bezpośrednie połączenia z Warszawy. Na tak długi dystans (około 8h) warto skorzystać z oferty Economy Premium – jest to kategoria bardzo zbliżona do klasy biznes, z wygodnymi siedzeniami, doskonałą obsługą, posiłkami i napojami. Cena biletu w obie strony w klasie biznes to około 10-15 tys pln, w economy premium – około 6 tys pln, w klasie ekonomicznej natomiast- około 3 tys pln. Biorąc pod uwagę komfort podróżników, za stosunkowo racjonalną dopłatą możesz zapewnić więcej przestrzeni do siedzenia oraz inne udogodnienia.

Bilet lotniczy najlepiej wykupić jeszcze przed uzyskaniem wizy – w przypadku odmowy jej wydania linie lotnicze zwrócą koszt. Wiza biznesowo-turystyczna to wydatek około 650 pln i najczęściej jest wydawana na 10 lat. Warto skorzystać z pośrednictwa agencji podróży, choć aktualnie procesy w amerykańskiej ambasadzie są tak dobrze przygotowane, że bez zbędnych komplikacji można to załatwić samodzielnie. Najbezpieczniej starać się o wizę co najmniej na trzy tygodnie przed wylotem. Instrukcję jak zorganizować wizę do USA znajdziesz pod tym linkiem.

W przypadku Nowego Jorku najlepiej szukać hotelu blisko centrum, czyli w okolicy Times Square – tak by w wiele miejsc można było dojść pieszo, nie tkwiąc w korkach czy gubiąc się w metrze. Koszt noclegu za osobę przy odrobinie szczęścia może wynieść około 150 $. Śniadania hotelowe często wydaje się w formie suchego prowiantu. Polecam hotel The Manhattan at Times Square Hotel, który znajduje się właściwie w samym sercu miasta, a cena i standard noclegu każdego pozytywnie zaskoczy.

IMG_2797

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie ubezpieczenie podróżne, skonstruowane tak by przewidzieć potencjalnie trudne sytuacje – od np. zapalenia ucha, złamania nogi po śmiertelne wypadki. Najlepiej znaleźć zaufanego brokera, który odpowiednio oszacuje sumy ubezpieczenia pod kątem wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Tak długo jak nic się nie stanie kwestia ubezpieczenia bywa bagatelizowana ale nigdy nie przewidzisz niektórych zwrotów akcji, dlatego zwróć na to szczególną uwagę.

Aby zapewnić uczestnikom odpowiednią porcję wiedzy historycznej, a przy tym płynne przemieszczanie się środkami komunikacji, proponuję skorzystanie z usług polskojęzycznego przewodnika. Polecam współpracę z autorką bloga Little Town Shoes. Takie wsparcie pomoże również zaplanować ewentualne kolacje na miejscu i wyjścia do klubów ponieważ dokonanie rezerwacji na odległość bywa uciążliwe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • IMG_2899Pod koniec lotu zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza deklaracji celnej, w którym należy wpisać swoje dane, numer lotu oraz adres docelowego miejsca pobytu.
 • Po wyjściu z samolotu trzeba będzie jeszcze odbyć spotkanie z urzędnikiem kontroli granicznej – kolejka bywa długa, przygotuj się nawet na około 1,5 godziny czekania. Urzędnik zada podstawowe pytania o cel, miejsce oraz czas pobytu. Dopiero po jego decyzji zostanie przyznane pozwolenie na pobyt w USA.
 • Po opuszczeniu lotniska nawet w nocy łatwo znaleźć tzw. shuttle bus – całościowy koszt dojazdu do centrum to około 80$. Nie warto zamawiać transportu wcześniej ponieważ potencjalne opóźnienia mogą skomplikować sprawę i spowodować obciążenie za czas oczekiwania kierowcy.
 • Po mieście najlepiej poruszać się metrem – stacje znajdują się właściwie wszędzie. Warto kupić tygodniowy bilet przejazdowy za około 32$. Metro działa 24h na dobę.
 • IMG_2712Na całym terenie miasta działają jedynie żółte oznakowane taksówki – jest to zaufany i również stosunkowo niedrogi środek transportu. Niestety nie można zamówić taksówki telefonicznie, pozostaje jedynie machanie na ulicy w nadziei na odrobinę szczęścia.
 • W restauracji może zaskoczyć forma płatności. Kelner przynosi rachunek, na który wpisujesz finalną kwotę obciązenia łącznie z napiwkiem. W USA napiwek to kwota rzędu 20% całego rachunku.
 • Centrum Nowego Jorku jest raczej bezpieczne – na ulicach widać ludzi z telefonami lub portfelami beztrosko wystającymi z tylnych kieszeni. Z drugiej strony – nikogo nie zaskakuje widok starszego pana w różowym bikini i kowbojskich kozakach opalającego się na ławce w parku.
 • Typowa nowojorska potrawa? Musisz spróbować hot-doga z ulicznej budki!
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×