Błędy podczas interview

0 Flares 0 Flares ×

Czy wiecie, że stale spadający poziom bezrobocia przyczynił się do powstania tzw. „Rynku Pracownika”? Dobra koniunktura, stabilny wzrost gospodarczy, a także częsta migracja rodaków do krajów Unii Europejskiej przekładają się na najwyższy w ostatnich latach poziom zatrudnienia. Inaczej to ujmując – nadszedł dobry czas dla planujących zmianę miejsca zatrudnienia lub wejście na rynek pracy.

Według raportu Praca.pl  za pierwszy kwartał 2016 pierwsze miejsce w rankingu najbardziej poszukiwanych ofert pracy zajęło stanowisko Specjalisty ds. Administracyjnych, o które, w związku z mniejszą ilością ogłoszeń niż rok temu (spadek o 40%), może być ciężej. Również w prognozach zatrudnienia na 2014- 2022 przewiduje się wystąpienie tendencji spadkowej liczby pracujących w tej grupie zawodowej.

Dlatego właśnie warto czasem wrócić do sztuki odbywania rozmów kwalifikacyjnych. Wiem, że lepiej wzmacniać te pozytywne umiejętności ale wskazówki jak się odpowiednio zachować podczas „interview” znajdziecie pod wpisem Rozmowa o pracę. Tutaj natomiast, idąc tropem filozofii o nauce na cudzych błędach, chcę Wam podać przykłady zaobserwowane podczas kilkakrotnie prowadzonych przeze mnie rekrutacji na stanowiska recepcyjne i asystenckie. Czyli, czego unikać:

  • Każdy rodzaj stanowiska wiąże się z listą pewnych pożądanych cech, jak np. w przypadku pracy administracyjnej jest to systematyczność, uporządkowanie, planowanie, itp. Nawet jeżeli nie jesteś mistrzem w zarządzaniu swoim czasem, nie wspominaj o tym – a już z pewnością nie chwal się otaczającym Cię (twórczym) chaosem…Błędy podczas rozmowy o pracę
  • Nie wiesz do jakiej firmy aplikujesz i właściwie to przypadek, że tu jesteś? To już naprawdę lepiej było zostać w domu, szkoda czasu obydwu stron.
  • Walka toczy się o pracę w firmie farmaceutycznej ale tak naprawdę marzysz o bliżej nieokreślonym ministerstwie lub ambasadzie? Szczerość bywa cenna, jednak pamiętaj, że na rozmowę idziesz z celem wygranej. Dlatego nawet jeżeli starasz się o posadę w fabryce parówek, powiedz jak bardzo o tym marzysz!
  • Po raz dziesiąty słyszysz pytanie z cyklu „Jak się Pani widzi za dwa lata? Proszę mi coś o sobie opowiedzieć. Dlaczego jest Pani najlepszą kandydatką?” ale wciąż nie wiesz co odpowiedzieć? COME ON, takie odpowiedzi należy znać na pamięć – przecież wymienione pytania są najbardziej typowe podczas rozmowy o pracę.
  • Nawet jeżeli masz ukryte motywy szybkiego przejścia z recepcji do marketingu lub inny sprytny pomysł – nawet o tym nie wspominaj. 
  • Jeansy – jakiekolwiek by one nie były, to zły wybór na rozmowę kwalifikacyjną…
  • Lepiej przemilczeć niektóre kwestie niż kłamać. Jeśli nigdy nie organizowałaś imprezy dla 150 osób, nie wymyślaj na bieżąco bo natychmiast odkryjesz się brakiem wiedzy na temat współpracy z restauracją, szacunkowych kosztów i innych oczywistych aspektów.
  • A kiedy na koniec rekruter pozwoli zadać Ci pytanie – czy naprawdę interesuje Cię głównie ilość konkurentów na stanowisko i warunki finansowe? Są ciekawsze możliwości rozegrania sytuacji – np. zadaj potencjalnemu szefowi pytanie co najbardziej ceni we współpracy albo dlaczego związał się z daną firmą.

A jakimi potknięciami Wy macie odwagę się pochwalić? :-)

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


0 Flares Facebook 0 0 Flares ×